Še ko sem bila otrok, smo z navdušenjem in otroško radovednostjo pričakovali Evrovizijo.
Z vso pozornostjo smo navijali za naše predstavnike, takrat smo bili še državljani bivše Jugoslavije, ter hrepeneče čakali na zmago.
V spominu mi je ostalo navdušenje nad Tajči, pa spevno Julie od Danijela, na naše veselje je Jugoslavija pa enkrat le zmagala s skupino Riva.
Spomnim se tudi zmage takrat še neznane Celine Dion, takrat nisem niti prepoznala vrednosti njenega talenta, pesem mi je bila kar malo zahtevna, a Celine je s to zmago dosegla prepoznavnost in zasijala kot smaragd s čistim, prekrasnim glasom, postala je svetovna zvezdnica in tako postala tudi ena izmed mojih priljubljenih pevk. Le kdo bi lahko pozabil njeno legendarno pesem iz filma Titanik?
Če bi danes izbrala svoji dve najljubši zmagovalki vseh časov, bi bili to Loreen z Euphorio in Marija Šerifović s pesmijo Molitva. Tu so še legendarni in vedno zimzeleni zmagovalci ABBA. Pesem Waterloo je še danes sveža in več kot vredna poslušanja.
Te dni čakamo spet Evrovizijo, žal bo potekala brez tako privlačnega navijanja za naše, saj je Klemen Slakonja izpadel v prvem predizboru polfinalnih večerov. Torej bo manjkala ta začimba v tekmovanju, navijanje za našega predstavnika.
Ta izpad je bil pričakovan, saj je Klemen naredil fatalno napako, on je rojen zabavljač, ki zna narediti neverjeten show, pa je odšel na tekmovanje s sicer lepo balado, čustveno, ki pa nekako ni prepričala. Če bi naredil zabavno, dinamično točko, bi bilo vse drugače. Tudi kot vokalist ni slab, ni pa tako briljanten, da bi bila to njegova osrednja značilnost. V centru bi moral biti zabaven nastop, kjer bi bil vokal le dodaten okras.
Najbolj mi je žal za njega, ker se je nedvomno potrudil, šel z upanjem, da bo njegova osebna izpoved prepričala, pa očitno ni bil pravi čas za to. Ljudje si bolj želijo igre in zabave kot pa osebne čustvene izpovedi.
Pa več sreče prihodnjič, si moramo kislo priznati, saj so žal naše uvrstvitve z izjemo Darje Švajger in Nuše Derende bolj ali manj na koncu repa lestvice.
Vseeno velja, da si je ta spektakel še vedno vredno ogledati, saj lepo popestri sobotni večer.
In res je bil sobotni večer nekaj izjemnega. Še v življenju nisem videla tako dobrih scenskih efektov, videti je bilo, kot bi bili nastopajoči res na ladjah, v naravi, vse je bilo spektakularno realistično. Že med ogledom sta me najbolj prepričala Izraelka in Avstrijec. Če pustimo sramoto v Gazi, če gledamo samo pevski nastop, je bila Izraelka čarobna, Avstrijec pa vokalist brez primere. Na koncu sta res zasedla prvo in drugo mesto.
Kot šoferka si že leta skušam vcepiti v podzavestni um, če se zgodi kaj na cesti po moji krivdi, ne v paniki zbežat!
Rešiš ne nič, samo še poslabšaš situacijo. Že z moralnega vidika izpadeš bolje, če ne zbežiš in skušaš ponesrečenim pomagati, kljub nepopisni tesnobi, ki te ob takem dogodku preplavlja. Ker razumsko se skušam vživet v kožo ljudi, ki pobegnejo s kraja nesreče.
V tistem šoku in strahu jim enostavno um pobezlja in pritisnejo na plin ter zdrvijo. Ampak zdrvijo v še večjo bedo svojega obstoja, saj jih prej ali slej dobijo, poleg nesreče, ki so jo povzročili, postanejo še ubežniki, ki so si morda zaradi pobega dokončno uničili življenje. Če denimo ponesrečenec zaradi njih ne dobi dovolj hitro pomoči in zaradi tega umre.
Dvojna krivda, dvojna škoda, neizmerno breme do konca življenja. Zatorej pomagajmo, strenirajmo um, da v takih dogodkih pravilno ravnamo, ker bodimo realni, vsakomur se lahko zgodi. Ko se gre za žive ljudi, moramo pomagati, moramo ravnati po kodeksu časti in morale, če smo že nekomu škodovali.
Ljudje včasih pobegnejo tudi, če podrsajo avto na parkirišču drugemu vozilu, kjer je škoda samo na plehu, ni fatalno, ampak spet ni fer zbežat.
Razmere na cestah niso sijajne, sploh poleti je pravi kaos. Motoristi drvijo, kolesarji hitijo, traktorji gučijo, imaš umirjene in prehitre ali drzne voznike. Biti moraš nenehno pozoren in na preži, predvsem pa brez prepovedanih substanc ali nespečnosti, ki tudi vplivajo na presojo na cesti.
Včasih je to nemogoče, sploh za tiste, ki se vozijo vsakodnevno v službe. Če ne drugega, si kdaj neprespan. A še vedno velja pravilo, bodi pozoren, vozi varno, upoštevaj cestna pravila.
Če pa narediš že kaj po smoli ali spletu okoliščin, če pride do karambola, POMAGAJ, NE ZBEŽI!
Tudi če podrsaš avto nekomu, daj podatke, kako bi se sam počutil, če bi se ti kaj takega zgodilo, prideš iz trgovine denimo, pa zagledaš poškodovano vozilo.
Stari rek pravi, nesreča ne počiva, torej če se že zapletemo v to neugodno situacijo, ravnajmo pošteno in pravično. Bo lažje nam in drugim, kajti več vestnih šoferjev kot bo, manj nesreč bo istočasno.
V tem duhu pričakajmo poletne dni veseli in varni tudi na cesti z božjo pomočjo in treznim ravnanjem.
Na slovenski Emi za letošnjo Evrovizijo v Švici je slavil Klemen Slakonja, znani slovenski voditelj, imitator in pevec. V superfinalu se je pomeril z July Jones in uspel mu je veliki met, zmaga. Kar je toliko bolj dragoceno, saj sploh ni pevec, bolj je uspeval v drugih medijskih vodah. Pesem je čustveno obarvana, saj je posvečena ženini borbi z boleznijo, ki jo je na srečo premagala. V tej težki katarzi je Klemen izoblikoval poduhovljene misli, ki nas opominjajo na neizbežni konec vsakega bitja in vse je rezultiralo v lepi ganljivi baladi, 'Koliko časa nama je še ostalo'?
Zapel je pesem v angleškem jeziku, 'How much time do we have left'- med scenskim nastopom je izstopal insert, ko je na glavo obrnjen viseč v zraku pel pesem, kar sigurno ni bilo enostavno. Klemen se mi je zapisal v spomin s fenomenalno parodijo o Putinu, ki dandanes zveni skorajda preroško, saj se takrat še nobenemu ni sanjalo o napadu na Ukrajino in Putinovih imperialnih težnjah. Danes ima pesem Putin Putout že 57 milijonov ogledov, poslušati sedaj to pesem pa je mnogo bolj pomenljivo kot pred 8 leti.
Včerajšnjo Emo je vodila Raiven s sovoditeljem, Raiven nas je lani zastopala na Evroviziji in razveselila nas je z uvrstitvijo v finale, kot že leto prej Joker Out.
Vsekakor Klemnu privoščimo vse najboljše na evrovizijskem odru, ni dvoma, da bo nalogo izpeljal kot popolni profesionalec s premnogimi izkušnjami, istočasno pa mu želim vse najboljše tudi na družinski platformi, da bi še dolga desetletja užival družinsko srečo s svojo ljubljeno ženo Mojco, da bodo grenke misli, koliko časa nama še ostaja, samo še bled spomin v ekspanziji sreče, zdravja in osebnega zadovoljstva.
Richard Goodall, ki živi v Terre Haute, Indiana, se je prvič v življenju usedel na letalo, da bi prišel na show America' Got Talent. Živel je skromno življenje v domačem kraju, zaznamovan s tragedijo, ko mu je za rakom umrla prva žena in ga pustila samega v bolečini z otroci. Iz brezna žalosti ga je rešila glasba, prepeval je na karaokah, tekmoval na lokalnih radijskih postajah. Kasneje je našel novo srečo v zaročenki Angie. Skušal je prebiti zid do uspeha s sodelovanjem na show talentih, a bil je zavrnjen, kar ga je precej razočaralo. No, ni se vdal, nadaljeval je peti.
Zaposlen kot hišnik na šoli je večkrat razveseljeval otroke s svojim petjem. Oni so mu govorili, da ima talent in res, to mu je bila inspiracija, da je sploh nadaljeval in se prijavil na show AGT. Ker ni imel denarja za dve karti, se je sam pojavil na avdiciji. Izrazito živčen, kajti strah ga je skorajda ohromil, je stopil na veliki oder pred komisijo. Zaradi neprivlačnega videza, skromne obleke, obilne postave, ga je Simon ogledoval nejeverno in malček cinično. Lepe dame Sofia Vergara in Heidi Klum so isto gledale Richarda nezaupljivo, kot nekega slabše urejenega siromaka. Howie je bil videti najbolj hladnokrven.
Simon je zastavil Richardu nekaj vprašanj, dejal je, da je tukaj, ker mu otroci pravijo Mr. Richard in da bi rad zapel eno pesem. Na vprašanje, kaj je njegova želja, je ponižno in preplašeno dejal- rad bi pel, rad pojem.
Simonu ni odgovoril na vprašanje, katero pesem bo zapel, dejal je, naj besede govorijo same zase. Simon, že bolj omehčan zaradi ponižnosti dostojanstvenega hišnika, mu je dejal, ok, nič več ne bom vprašal, začnite.
Po prvih taktih pesmi "Don't Stop Believin'" se je Simonu od šoka razpotegnil obraz, dvorana je onemela, kasneje pa zabučala kot gozdovi v vetru. Popolno presenečenje, Robert je pel nadzemeljsko dobro, kot najboljši profesionalni pevec!
Vmes je Robert plaho pogledoval reakcije publike in skorajda nejeverno zaznaval, da je uspel! Po koncu pesmi so bili vsi na nogah, dvorana je bučala od navdušenja, sodniki so mu pridajali razne hvale do Heidi, ki je dejala- ko te gledam Robert, resnično čutim nekaj in zato bom naredila to za tebe, ker te imam rada! Zlati gumb! Pritisnila je zlati gumb!
Zlato je obsulo Roberta, ki se je v nejeveri zgrbil vase, ta skromni, prijazni, pošteni mož je končno posegel po zvezdah! Evforija v dvorani je bila nepopisna. Prelepa ganljiva zgodba, ki daje pomen pravemu bistvu AGT oddaji. Tudi konec je bil pravljičen, po še par suverenih nastopih je Richard postal zmagovalec in domov odnesel milijon dolarjev!
V Sloveniji so bili že prej prepoznavna skupina, ki je imela največ občinstva in oboževalk pri mladih dekletih. Nastala je leta 2016 po razpadu skupine Apokalipsa. Trem izmed njih , se pravi iz prvotne zasedbe– Cvjetićaninu, Jurkoviču in Kovačiču – sta se pridružila Kris Guštin in Jan Peteh iz skupine Buržuazija in nastal je Joker Out . Prvič so nastopali na Festivalu na Gaju.
Vmes je Bojan poskusil s solo kariero, a na koncu se je vrnil v skupino. Njihov prvi album se je imenoval Umazane misli, drugi pa Demoni, iz katerega je singel Katrina, ki ga prilagam v videospotu. Skupino je zaradi študija v tujini zapustil Martin Jurkovič, ki ga je nadomestil Nace Jordan.
8.12.2022 je Radiotelevizija Slovenija sporočila, da nas bodo fantje zastopali na Evrosongu v Liverpoolu. Na Evrosongu so zasedli skromno 21. mesto, ampak ves cirkus okrog Evrovizije so izkoristili za velik glasbeni preboj in postali prepoznavni širom po Evropi.
21. aprila so izdali »New Wave«, angleško-slovensko različico »Novega vala«, ki so jo posneli z Elvisom Costellom. Bojan je postal velik prijatelj s finskim predstavnikom Kaarijo, kar je sprožilo val odzivov na družbenih mrežah, saj je bil Finec s svojo udarno pesmijo drugi na Evroviziji in je postal velika zvezda ter osmoljenec Evrosonga, saj je bil absolutni zmagovalec občinstva, a ga je žirija potisnila na nehvaležno drugo mesto. Nadevali so jima razne besedne skovanke, vsekakor pa velja, da sta poskrbela za medijski šov in obilo smeha. Joker Out ostajajo zapisani kot privlačni, karizmatični, mega priljubljeni med najstnicami in ostalimi in so vsekakor dostojni predstavniki Slovenije v svetu. Čestitke za profesionalnost in kvalitetno delo in spevno glasbo. Da o karizmi fantov niti ne govorim.